Jak każde zobowiązanie finansowe, tak i pożyczka na dowód wymaga regularnego spłacania w ratach lub jednorazowo w całości, zależnie od warunków jej udzielenia. Zdecydowana większość pożyczkobiorców wywiązuje się z tego obowiązku i robi to naprawdę rzetelnie. Niestety jest również pewna grupa osób, która podchodzi do tego tematu oględnie mówiąc, w sposób lekkomyślny. Nie płacą oni rat i bagatelizują wezwania do zapłaty, jakby nie zdając sobie żadnych konsekwencji z tego, jak może się to skończyć. Właśnie ten temat chcemy poruszyć w dzisiejszym artykule. Co może grozić osobom, które zalegają z miesięcznymi płatnościami rat za pożyczkę?

Procedura w firmach pożyczkowych i bankach jest zwykle do siebie bardzo podobna. W pierwszej kolejności do takiej osoby zostaje wystosowane wezwanie z przypomnieniem o zalegającej zapłacie. Jeżeli na tym się skończy problem z dłużnikiem i dokonuje on wpłaty zadłużenia, to jedyną konsekwencją, jaką może go spotkać, będzie naliczenie ustawowych odsetek karnych. Co jeśli jednak wezwania nie będą na nikim robiły wrażenia i w dalszym ciągu będzie występowało zadłużenie, bez szansy na jego spłatę?

 

Po wyczerpaniu arsenału możliwości związanych z wysyłaniem pisemnych upomnień i wezwań do zapłaty, próbę windykowania należności mogą przejąć windykatorzy terenowi. Ich działanie opiera się na odwiedzaniu dłużników w domu i przekonaniu do spłaty zadłużenia. Oczywiście działają oni wyłącznie w granicach prawa, próbując wywrzeć psychologiczną presję na osobach, które pożyczkę wzięły, ale jej nie spłacają.

Co jeśli i to nie pomoże i pożyczka na dowód nie będzie w dalszym ciągu spłacana? Wówczas nie pozostaje już nic innego do zrobienia, jak tylko przekazanie sprawy wraz z wszystkimi dokumentami związanymi z udzieloną pożyczką do sądu. To on wyda wyrok, zasądzając natychmiastowy zwrot pożyczki, wraz z odsetkami i pokryciem kosztów postępowania sądowego. Jeśli dłużnik nie ureguluje swojego długu samodzielnie, do akcji będzie mógł wkroczyć komornik. Jego uprawnienia pozwalają na zajęcie części wynagrodzenia lub konfiskatę majątku zgromadzonego w domu lub mieszkaniu.

https://expresowa-pozyczka.pl/czego-boimy-sie-chwilowkach/